تبلیغات
ولایتمدار - رئیس جمهور بعدی چه کسی است؟

ولایتمدار
 
حاشا که بسیجی میدان را خالی کند...

رئیس جمهور بعدی چه کسی است؟

سه سال به انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ مانده و یک سال از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور دوازدهم می گذرد،عملکرد ضعیف دولت باعث قطع امید بسیاری از مردم از این دولت و دل بستن به دولت بعدی شده است اما آیا حسن روحانی در انتخابات ۹۶ هم رئیس جمهور خواهد شد و در غیر اینصورت چه کسی شانس بیشتری برای ریاست جمهوری خواهد داشت؟

روسای جمهور ایران تا کنون به جز شهید رجایی و بنی صدر توانسته اند در چهارسال دوم نیز با کسب اعتماد مردم رئیس جمهور شوند.

رفسنجانی در چهارسال اول توانست اعتماد مردم را کسب کند و دوباره رئیس جمهور شود اما عملکرد چهارسال دوم او چندان برای مردم مقبول نبود و به همین دلیل ناطق نوری نماینده او در انتخابات نتواست رای مردم را جذب کند و درواقع کاهش محبوبیت رفسنجانی و یا به عبارت صحیح تر منفوریت رفسنجانی باعث انتخاب خاتمی شد و دقیقاً همین اتفاق هم برای خاتمی افتاد و با اینکه او در چهار سال اول توانست اعتماد مردم را جلب کند اما در چهارسال دوم این اتفاق نیفتاد و به این ترتیب در انتخابات سال ۸۴ مردم به دو گروه تقسیم شدند،گروه اول به سمت رئیس جمهور قبل بازگشتند و گروه دوم مشکلات دوران رئیس جمهور قبل را هم فراموش نکرده و برای همین به دنبال گزینه ای متفاوت بودند که سرانجام گروه دوم پیروز شد و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور شد.

آنچه برای رفسنجانی و خاتمی اتفاق افتاد برای احمدی نژاد هم اتفاق افتاد و او هم در دو سال پایان ریاست جمهوری اش نتوانست مردم راراضی نگه دارد و این باعث انتخاب حسن روحانی شد.

اما به نظر می رسد روند کاهش محبوبیتی که برای روسای جمهور قبل وجود داشت برای روحانی بسیار سریع تر شده و در همین ماه های اول دکتر روحانی دچار کاهش شدید محبوبیتش در بین مردم شده است.

این موضوع را حامیان سرسخت او هم تایید می کنند که روحانی محبوبیت چندانی ندارد،صادق زیباکلام از حامیان سرسخت روحانی عدم انصراف مردم از دریافت یارانه را به خاطر عدم محبوبیت روحانی می داند و سایت اصلاح طلب عصر ایران در یادداشتی با تیتر « فدایی نداری» به بررسی عدم داشتن پایگاه مردمی برای روحانی در بین مردم اشاره کرد.

بنابراین اگر وضعیت به همین صورت ادامه پیدا کند حسن روحانی هیچ شانسی برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ نخواهد داشت و منفوریت روحانی در سال ۹۶ ممکن است باعث انتخاب گزینه ای متفاوت مانند سعید جلیلی توسط مردم شود.

حضورکاندیداهایی مانند محسن رضایی(که در هر صورت هیچ شانسی برای ریاست جمهوری ندارد) و قالیباف هم فعلاً در هاله ای از ابهام قرار دارد اما در صورت حضور این دو شخص قالیباف نسبت به بقیه کاندیداها(به جز جلیلی و احمدی نژاد) شانس بیشتری خواهد داشت.

در صورت حضور احمدی نژاد اکثریت آرای روستاها و مناطق محروم  به دلیل خدمات بی سابقه هشت ساله ایشان در این مناطق متعلق به احمدی نژاد خواهد بود.

در صورت عدم حضور احمدی نژاد(باتوجه به احتمال حضور وی در انتخابات مجلس) سعید جلیلی بیشترین شانس را برای انتخابات ریاست جمهوری خواهد داشت.

اجماع بی سابقه نخبگان فرهنگی در سال ۹۲ بر روی سعید جلیلی در سال ۹۶ با حضور بیشتر نخبگان همراه خواهد بود.

اما نتیجه حضور همزمان سعید جلیلی و محمود احمدی نژاد در سال ۹۶ و واکنش مردم به این اتفاق را به راحتی نمیتوان حدس زد و باید منتظر پیشامدهای بعدی بود.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 11 خرداد 1393 توسط امیرپویان صبوحی
برای دریافت کد گنجینه کلیک کنید
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}