تبلیغات
ولایتمدار - آقای رئیس جمهور؛ نه فقط برای استقلال كه امروز برای آزادی هم بشدت نگرانم

ولایتمدار
 
حاشا که بسیجی میدان را خالی کند...
دکتر سعید زیباکلام از اساتید کنونی دانشگاه تهران که پس از انعقاد توافق نامه ژنو تا کنون بارهای بار از نگرانی های خود نسبت به مفاد این توافق نامه سخن گفته است در نامه ای سرگشاده خطاب به ریاست محترم جمهوری حجت الاسلام روحانی سوالاتی را مطرح نموده اند که متن این نامه در ادامه می آید.

ریاست محترم جمهوری جناب آقای حسن روحانی؛

با سلام و آرزوی عاقبت بخیری، در سخنرانی اخیر خود در همایش رؤسای نمایندگی‌های سیاسی اظهاراتی كرده‌اید كه به حسب انجام وظیفۀ امر به معروف و نهی از منكر لازم است پاره‌ای از آن‌ها را مورد بحث و تحلیل قرار دهم.

در آن سخنرانی گفته‌اید یك عده كه به ظاهر شعار می‌دهند "ولی بزدل سیاسی‌اند. هر وقت می‌خواهد مذاكره شود عده‌ای می‌گویند ما هم داریم می‌لرزیم. خوب به جهنم. بروید یك جای گرم برای خودتان پیدا كنید. چكار كنیم خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده؟ ما چكار كنیم؟ تعامل‌هراسی غلط است مذاكره‌هراسی غلط است مفاهمه‌هراسی غلط است".

1. جناب آقای روحانی! آیا از سر تدبیر و اعتدال است كه می‌پندارید و هم می‌گویید كه منتقدان توافقنامه ژنو ـــ اعم از نمایندگان مردم، استادان دانشگاه و حوزه، و كثیری از دانشجویان و طلاب غیور و هشیار ـــ "بزدل سیاسی‌اند"؟

2. آیا بواقع درست و روا می‌دانید كه رجال سیاسی در قضاوت خود از منتقدان نقشی را هم به خداوند رحمان نسبت بدهند؟ هیچ تابحال اندیشیده‌اید كه اگر روا باشد همه چون شما رفتار كنند از آن خدا نزد خلائق چه باقی می‌ماند؟ و ثانیاً عرصۀ سیاست، كه ظاهراً جنابعالی خود را در آن بسیار متبحّر و ماهر می‌دانید، چه صورت و سیرتی پیدا می‌كند؟ آیا روشن نیست كه در این صورت عرصۀ سیاست با چه هرج و مرج و آشفتگی‌ای مواجه خواهد شد؟ و چه حق‌كشی‌ها و خونریزی‌هایی درپی خواهد داشت؟ آیا بهتر نیست زین‌پس از دادن نقش به خداوند سبحان در تمام قضاوت‌های خود دربارۀ انسان‌ها اكیداً خودداری كنید؟

3. آیا مصلحت نمی‌دانید مشخص كنید كدامیك از منتقدان و در كجا گفته‌اند ما از مذاكره می‌لرزیم و یا از تعامل و مفاهمه هراس داریم، از آن روی كه ملت ایران مپندارد كه سخنان رئیس‌جمهور مصداق ندارد و با واقعیت نمی‌خواند؟
  
گفته‌اید "ما شعور می‌خواهیم، ما تدبیر می‌خواهیم" و "یك نمونه‌اش همان توافق ژنو بود … قدم بسیار مهمی برداشته شد. هم اصل غنی‌سازی و هم حق غنی‌سازی ما پذیرفته شد و اعمال این حق در چارچوب نیاز منطقی كشورمان باید باشد، این هم پذیرفته شد…".

4. جناب آقای روحانی! آیا شما واقعاً نمی‌دانید كه "حق غنی‌سازی" ایران حتی یكبار هم در توافقنامۀ ژنو ذكر و قید نشده است؟ آیا شما واقعاً نمی‌دانید كه بر سر ذكرشدن حق غنی‌سازی ایران در توافقنامۀ ژنو، میان وزیر امور خارجه شما و جان كری وزیر امور خارجه آمریكا مناقشه‌ای درمی‌گیرد و نهایتاً وزیر امور خارجه متخصص و مدبر و هوشیار شما متوجه می‌شود كه ذكر نشده و او اشتباه می‌‌كرده است؟

 5. جناب آقای روحانی! اینكه گفته‌اید شعور و تدبیر می‌خواهید و یك نمونه‌اش همان توافقنامۀ ژنو بود كه در آن "حق غنی‌سازی ما پذیرفته شد"، مابقی تدبیرهای دولت شما به همین ترتیب و منوال است؟ آیا خسارات بسیار سنگینی كه بخاطر ماجرای نفتی كرسنت به ایران خورده است نمونه‌ای دیگر از آن تدبیر مطلوب و منظور جنابعالی است؟

6. جناب آقای حسن روحانی! آیا اینكه می‌گویید "اِعمال این حق غنی‌سازی در چارچوب نیاز منطقی كشورمان باید باشد، این هم پذیرفته شد"، خلاف واقع نیست؟ آیا شما واقعاً نمی‌دانید در توافقنامۀ ژنو هیچ ذكر و قیدی از "نیاز منطقی" نشده‌ است؟ آیا شما واقعاً نمی‌دانید كه بخش چهارم توافقنامۀ ژنو دربارۀ چارچوب غنی‌سازی ایران چه می‌گوید؟ آیا به زبانی ساده نمی‌گوید: 1. برنامۀ غنی‌سازی ایران باید با آمریكاییان مورد مذاكره و متقابلاً تعریف شود؟ 2. كه شاخص‌های برنامه غنی‌سازی ایران باید با آمریكاییان مذاكره شود و سپس متقابلاً مورد توافق قرار گیرد؟ 3. كه این شاخص‌ها باید با نیازهای عملی ایران سازگار باشد، نیازهای عملی‌ای كه به تبع باید با آمریكاییان مورد مذاكره و موافقت قرار گیرد؟ 4. كه دامنه و سطح و ظرفیت فعالیت‌های غنی‌سازی ایران باید با آمریكاییان مورد مذاكره و موافقت قرار گیرد؟ 5. كه مكان فعالیت‌های غنی‌سازی و نیز مكان ذخیره‌سازی اورانیوم غنی‌شده باید با آمریكاییان مذاكره و موافقت شود؟ 6. كه حتی مدت‌زمان این فعالیت‌ها باید با آمریكاییان مورد مذاكره و موافقت قرار گیرد؟

6. آیا مقصود شما از اینكه گفته‌اید "تمام حقوق ایران از جمله حق غنی‌سازی در توافقنامۀ ژنو به رسمیت شناخته شده است(20 آذر 92)، همین حضور و نقش تعیین‌كنندۀ آمریكا در تمام پیچ و خم برنامۀ هسته‌ای ایران است؟ آیا امكان دارد تنها یك كشور دیگر را نام ببرید كه حق غنی سازی‌اش از این میزان تدبیر و عقلانیت بهره برده است؟

7. آیا شما می‌توانید توضیح دهید با وجود نابودكردن تمام ذخایر اورانیوم 20٪ غنی‌شده، اضمحلال دستگاه‌های غنی‌سازی 20٪، عدم نصب سانتریفیوژ‌های نسل جدید، عدم تولید و ذخیره‌سازی سانتریفیوژهای نسل جدید، اكسیدكردن تمام اورانیوم‌هایی كه پس از توافقنامۀ ژنو زیر 5٪ غنی شده‌اند، عدم راه‌اندازی بیش از ده هزار سانتریفیوژ از كل موجودی نوزده هزار سانتریفیوژ، توقف و تعطیل غنی‌سازی بالای 5٪ در تمام مراكز هسته‌ای ایران، عدم راه‌اندازی رآكتور اراك، عدم حمل سوخت یا آب سنگین به سایت رآكتور، عدم تولید سوخت بیشتر برای رآكتور اراك، عدم نصب قطعات باقیمانده رآكتور اراك، تعطیل بازفرآوری و یا ساخت تأسیسات برای بازفرآوری، در اختیارگذاردن اطلاعات و بازرسی‌های بی‌سابقه از نطنز و فردو و اراك، و نیز بازرسی كارگاه‌های ساخت سانتریفیوژ و چرخنده‌ها، انبار سانتریفیوژها و چرخنده‌ها، معادن اورانیوم، و كارخانجات تغلیظ اورانیوم، چگونه می‌توان ادعا كرد كه "دستاورد قطعی این توافق اولیه، به رسمیت شناخته‌شدن حقوق هسته‌ای ایران است‌"(3/9/92، در نامه به رهبریت انقلاب) و ما "به هیچ عنوان از حقوق مسلم‌مان عقب‌نشینی نخواهیم كرد"(21/5/ 93 سخنرانی در همایش سفرا و مسئولان وزارت خارجه)؟

8. در همین سخنرانی اخیر(21/5/93) گفته‌اید "ما خودمان آژانس را دعوت می‌كنیم. پذیرفتیم دوربین‌های آژانس بالای سر دستگاه‌های غنی‌سازی ما نصب شوند". ای كاش در همانجا و یا در آینده به ملت ایران توضیح دهید این اقدامات اعتمادساز و تنش‌زدایِ مدبرانۀ دولت شما چه ثمراتی برای ایران داشته است؟ آیا اینك خیال آمریكایی‌ها از برنامۀ هسته‌ای ایران آسوده شده است و انتظارات و خواسته‌های بی‌پایان‌شان به اتمام رسیده است؟ اینك كه آمریكاییان و اروپاییان می‌توانند به طور سرزده و روزانه به هر مكان و تأسیساتی كه كمترین احتمال ربط و نسبتی با برنامۀ هسته‌ای ایران داشته باشد، دسترسی و بازرسی داشته باشند آیا تعلیق و توقف بخش اعظم برنامۀ هسته‌ای ایران مرتفع شده است؟ آیا اموال مسدودشدۀ ایران آزاد شده است؟ آیا ایران زین‌پس نفت خود را آزادانه می‌فروشد؟ آیا تجارت و مبادلات پولی ایران آزادانه انجام می‌شود؟ آیا تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، و آمریكا همگی منتفی شده است؟
  

در این سخنرانی همچنین گفته‌اید "پایه‌های تحریم شكسته شده" است. و در كنفرانس خبری بعد از پذیرش توافق ژنو نیز گفته‌اید "همه تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاكرات برداشته می‌شود، نكته دیگری است كه در این توافق بر آن تصریح شده است"(3/9/92). نیز در گزارش 100 روزه گفته‌اید "در این توافق آمده دیگر هیچ تحریم جدیدی اجرا نخواهد شد"(6/9/92). نیز گفته‌اید "توافق ژنو… یعنی شكستن سد تحریم …"(24 دی ماه 92 سخنرانی در جمع مردم اهواز). و بالاخره، گفته‌اید "امروز تحریم‌ها علیه ملت ایران شكسته شده است"(7 بهمن 92 دیدار با فعالان اقتصادی هرمزگان در خارج از كشور).

9. جناب آقای روحانی! آیا شما واقعاً نمی‌دانید كه پایه‌های اصلی تحریم عبارتند از: 1. تحریم فروش نفت، 2. تحریم بانكیِ نقل و انتقال اموال مسدودشدۀ ایران، 3. قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل، 4. تحریم‌های اتحادیه اروپا، 5. تحریم‌های آمریكا؟

10. جناب آقای روحانی! آیا شما واقعاً نمی‌دانید كه مطابق توافقنامۀ ژنو و هم در عمل به هیچ‌یك از این تحریم‌ها كمترین خللی وارد نشده است؟

11. با توجه به اینكه اصلاً و ابداً در توافقنامۀ ژنو تصریح نشده است كه "همه تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاكرات برداشته می‌شود"، آیا این سخن خلاف ... نیست؟ آیا مصلحت نیست برای تنویر افكار عمومی اعلام كنید كدام یك از اركان اصلی تحریم‌ها ظرف هشت ماه گذشته با ادامۀ مذاكرات برداشته شده است؟

12. با توجه به اینكه در توافقنامۀ ژنو ذكر شده است كه "هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای توسط شورای امنیت سازمان ملل انجام نخواهد شد"، "هیچ تحریم جدید مرتبط با هسته‌ای توسط اتحادیه اروپا انجام نخواهد شد"، و "دولت آمریكا… از تحمیل تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای خودداری خواهد كرد"، آیا واقعاً برای شما روشن نیست كه تمام تحریم‌های شورای امنیت و اتحادیه اروپا و آمریكا از قدیم تا زمان توافقنامۀ ژنو قرص و محكم پابرجا هستند؟ آیا واقعاً برای شما روشن نیست كه تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای است كه اعمال نخواهد شد و نه تحریم‌های جدید غیر مرتبط به برنامه هسته‌ای ایران؟ آیا در این صورت، این سخن شما در گزارش 100 روزه به مردم اشتباه و گمراه‌كننده نیست كه "در این توافق آمده دیگر هیچ تحریم جدیدی
اجرا نخواهد شد"؟

13. آیا در صورت مبناقراردادن توافقنامۀ ژنو، این سخن وزیر امور خارجۀ دولت شما خلاف واقع نیست كه "تحریم نفتی ایران متوقف می‌شود و … درآمدهای نفتی آزاد خواهد شد"(3/9/92)؟

14. آیا این سخن وزیر خارجۀ دولت شما خلاف واقع نیست كه "بر اساس توافقنامۀ ژنو، همۀ تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های دوجانبه و چندجانبه برداشته خواهد شد"(27/9/92).

15. جناب آقای روحانی! گفته‌اید "همۀ صاحب‌نظران، همه اساتید و همه دانشجویان عزیز باید بیایند و واقعیت‌ها را به جامعه امروز بگویند … كه این توافق اولیه … چه گره‌هایی را در جامعه باز می‌كند"(16 آذر 92). متأسفانه هیچیك از آن صاحب‌نظران و اساتید و دانشجویان عزیز قدم پیش نگذاشتند تا گره‌گشایی‌ها را برای مردم بازگو كنند. آیا مصلحت نمی‌دانید اینك كه حدود هشت ماه از انعقاد آن توافقنامه می‌گذرد به مدیران ذی‌ربط دولتی دستور دهید گره‌گشایی‌های توافقنامۀ ژنو در حوزۀ خود را ـــ هواپیمایی كشوری، كشتیرانی، صنعت بیمه، بانك‌ها، و مؤسسات مالی و پولی، تجارت مواد پتروشیمی، صنعت نفت اعم از فروش و اكتشاف و استخراج، مواد غذایی و دارویی ـــ با ذكر عدد و رقم و تاریخ رسماً و علناً به ملت ایران اعلام كنند؟ همان ملتی كه به زعم شما به شما گفته‌اند تقابل را نمی‌پذیریم و در پی تعامل سازنده با جهان هستیم …. در برخورد با بیگانگان از منطق و استدلال از موضعی شجاعانه و مدبرانه، با در نظرگرفتن منافع بلندمدت حركت خود را آغاز كنید". همان ملتی كه خواستش به زعم شما "مبنای" شما در سیاست خارجی، مذاكرات هسته‌ای و تعامل با جهان است. ...

16. جناب آقای روحانی! جنابعالی از همان نخستین روز انعقاد توافقنامۀ ژنو تا به سخنرانی اخیر خود در همایش سفرا علی‌الدوام به بیان‌‌های مختلف از ترك برداشتن، شكستن سد تحریم‌، شكسته‌شدن تحریم‌ها سخن گفته‌اید. آیا برای خود شما دلالت‌آمیز نیست كه بعد از هشت‌ ماه، اینك در یك سخنرانی از اطمینان‌داشتن به شكستن تحریم‌ها سخن می‌گویید و لحظاتی بعد، از اینكه "تحریم را داریم می‌شكنیم و افتخار هم می‌كنیم و بلند و شجاعانه هم می‌گوییم، آن‌ها خودشان هم می‌دانند كه تحریم را چه طور داریم می‌شكنیم"؟ بالاخره، آقای رئیس‌جمهور! تحریم‌ها مطابق تدبیرهای اعتدالی و تنش‌زدایانۀ متخصصانِ مدبر و هوشیار وزارت امور خارجه شكسته شده است و یا دولت ایران، به رغم اطلاع آمریكاییان و هم‌دستان اروپایی‌شان، شجاعانه و با افتخار در تلاش است تا تحریم‌ها را بشكند؟

17. جناب آقای روحانی! حقیر از سر عشق به انقلاب، و گونه‌ای احساس اسرارآمیز نسبت به آن‌هایی كه سر عهد و پیمان‌شان استقامت ورزیدند و پرواز پیشه كردند، در كمال احترام به جنابعالی توصیه می‌كنم: هشت ماه بعد از توافقنامۀ ژنو، به ملت ایران شسته و پوست‌كنده بگویید از برنامۀ هسته‌ای ایران چه باقی‌مانده است و در مقابل چه میزان از تحریم‌ها به واقع مرتفع شده است، و این همه تلاش‌های مسالمت‌جویانۀ اعتمادسازِ سرشار از لبخند دل‌انگیز برای رفع تحریم‌ها چه ارمغانی برای چرخیدن زندگی و معیشت مردم داشته است. جنابعالی كاملاً به آنچه می‌گویم وقوف دارید چرا كه در همین سخنرانی مورد تحلیل، برای نخستین بار صراحتاً تأكید می‌كنید كه "برنامۀ دولت در زمینه اقتصادی و اجتماعی بدون در نظر گرفتن موفقیت یا عدم موفقیت مذاكرات هسته‌ای است"، و حال آنكه بیش از هشت ماه پیش در گزارش 100 روزه باز هم صراحتاً تأكید می‌كنید "قول ما به مردم این بود كه در كنار اینكه سانتریفیوژ می‌چرخد، زندگی مردم و اقتصاد هم بچرخد. امروز الحمدلله به این نكته رسیدیم، یعنی هم سانتریفیوژ می‌چرخد و هم ان‌شاءالله از این به بعد زندگی مردم بهتر خواهد چرخید"(6 آذر 92).

18. جناب آقای روحانی! آیا مصلحت نمی‌دانید برای تداوم همراهی و امیدواری و استقامت ملت ایران به ملت ایران شفاف بگویید دربارۀ آمریكاییان چه فكر می‌كردید و در عمل چه شد؟ مصلحت نمی‌دانید بگویید: ملت ایران! ما بر این پندار بودیم كه دولت‌های پیشین با منطق و استدلال صحبت نكرده‌اند و اگر ما چنین كنیم به سلامتی و خوشی مشكلات‌مان با آمریكایی‌ها حل می‌شود و پایِ هم پیر می‌شویم؟!...

(...)

جناب آقای روحانی! گفته‌اید: "ما دلمان می‌خواهد با همه جهان و همه آن‌هایی كه می‌خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند و مخاصمه نداشته باشند، مسائل‌مان را حل كنیم، حتی با آن‌هایی كه سالیان دراز تنش داشتیم، اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود بیاورند حتماً تنش را كاهش خواهیم داد. حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت؛ می‌توانیم به روابط عادی در آینده برسیم البته اگر اطمینان كنیم كه منافع ملی ما تضمین است".

23. جناب آقای روحانی! شما واقعاً بر این باورید كه آمریكایی‌ها "می‌خواهند با ما رفتار خوب داشته باشند" و "در برابر حقوق ملت ایران سر فرود بیاورند"؟

24. جناب آقای روحانی! امكان دارد شفاف برای ملت ایران تشریح كنید در این یك سال اخیر چه اتفاقی در ساز و كارهای نهادهای سیاست‌گذاری دولتی و كنگره آمریكا رخ داده كه شما را این قدر به آمریكایی‌ها و سیاست‌هایشان در قبال ایران خوشبین و امیدوار كرده است؟

25. جناب آقای روحانی! امكان دارد برای ملت ایران تشریح كنید كدامیك از سیاست‌های خارجی آمریكا از شكل استكباری و سیطرۀ هر چه بیشتر بر مال و جان و فرهنگ سایر ملل و نقض و نفی حقوق‌شان، به‌ویژه ملل مسلمان، در یك سال اخیر تغییر كرده است؟

(...)

28. جناب آقای روحانی! آیا توپ و تشر تند و تیز جنابعالی قرار است منتقدان قابل پیش‌بینی این قبیل سیاست‌ها را پیشاپیش بلرزاند و بترساند و میخكوب كند؟

29. جناب آقای روحانی! به‌نظر شما این شكل ترساندن و لرزاندن و وعدۀ جهنم دنیوی دادن به منتقدانْ مرسوم و زیبندۀ یك رئیس‌جمهور حقوقدان است؟

30. جناب آقای روحانی! هنگامی كه توپ و تشر اخیرتان در كنار توپ و تشر چند ماه پیش كه منتقدان ژنو را بی‌سواد و مزدبگیر خوانده بودید، دیده می‌شود برخی از دانشگاهیان از این بنده سؤال می‌كنند: به‌راستی آقای رئیس جمهور حقوقدان هستند؟

31. جناب آقای رئیس‌جمهور! بنده از این توپ و تشرهای تقریباً مسلسل‌وار و در حال عادی‌شدن به منتقدان، رایحۀ تلخ و كهنه‌ای نسبت به آزادی استشمام می‌كنم و برای آینده نه فقط برای استقلال كه به طرز روزافزونی برای آزادی هم بشدت نگرانم. 

این بندۀ كمترین از حضرت حق برای جنابعالی، جمیع مسئولان دولتی و غیردولتی، و نیز برای خودم سربلندی در "یوم‌ یقوم الحساب"، "یوم‌الخروج"، آری همان "یوم‌الحسره"، آرزو می‌كنم.

سعید زیباكلام
استاد دانشكده ادبیات و علوم انسانی
دانشگاه تهران
1/6/1393
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 2 شهریور 1393 توسط امیرپویان صبوحی
برای دریافت کد گنجینه کلیک کنید
طراح قالب : { معبرسایبری فندرسک}